Se skogen. Se trærne.

- 23. oktober, 2008

Et godt webanalyseverktøy skal fortelle deg hvordan dine besøkende finner websiden din, hvordan de bruker den og ikke minst hvordan de blir dine kunder. Med denne informasjonen kan man med enkle grep optimalisere et nettsted. Et verktøy som gjør nettopp denne jobben er Google Analytics. Det er bra og det er helt gratis.

Kom i gang
Opprett en Google-konto, lim inn ni linjer sporingskode på nettsidene og  rapporteringen er i gang. Lett som bare det!

Når du er pålogget Google Analytics får man kjapt overblikk over trafikken på nettstedet. Man får overordnet informasjon om besøk, sidevisninger, tid på nettstedet og lojaliteten til de besøkende. Videre ser man hvor de besøkende kommer fra – både med tanke på geografi og trafikkilder. Med den gode grafiske presentasjonen tar det dessuten ikke mange sekundene å få overblikk – har besøket gått opp eller ned?

Hvem har vært på besøk?
Under seksjonen ’Besøkende’ finner du nøkkelinformasjon om hvem som har besøkt nettstedet i tidsperioden du ønsker å vise data fra. Du finner informasjon om totale besøk, unike besøkende, lojalitet blant de besøkende, antall sidevisninger og tid brukt på nettstedet. I tillegg kan man finne informasjon om nettleser- og nettverksegenskaper.

Hvor kom de fra?
Under seksjonen ”Trafikkilder” får man en meget god oversikt over hva som generer trafikk til nettsiden. Det differensieres overordnet mellom 3 typer trafikkilder: direktetrafikk, søkemotorer og henvisningsnettsteder. Direktetrafikk er besøkende som benytter domenenavnet for å komme inn på nettsiden. Trafikkilden søkemotorer viser ikke bare besøk fra søkemotorer, men også hvilke søkeord som har generert trafikk inn på nettstedet, samt hvor mange besøk hvert unikt søkeord har frembrakt. Trafikk fra henvisningsnettsteder viser besøk på bakgrunn av linker på andre nettsteder.

Er du ikke fornøyd med antallet besøkende har Google også integrert muligheten for å kjøpe AdWords direkte i Analytics. Dette betyr at man kan kjøpe annonseplass på google.no som vises når noen søker på søkeordene du har kjøpt.

Hva gjorde de?
Seksjonen "Innhold" gir oversikt over hvilke sider de besøkende oppsøker. Man får statistikk på destinasjonssider – altså den første siden man besøker (dette er ikke nødvendigvis forsiden), samt utgangssider som er den siste siden man besøker før man forlater nettstedet.  I tillegg har man muligheten for nettstedoverlegg. Nettstedoverlegg er en funksjon som viser nettsiden med et overliggende lag som viser hvor de besøkende har klikket. Man får altså en god oversikt over kalde og varme soner på nettsiden.

Ble det noen kunder?
Funksjonaliteten "Mål" er et verktøy for beregning av målkonverteringer. Målkonvertering er et godt verktøy for evaluering av hvor bra nettstedet oppfyller sitt formål. Et mål defineres i Analytics som en spesifikk side på nettstedet en besøkende kommer til, på bakgrunn av at de har gjennomført en ønsket handling. Eksempel på mål-sider er ”Takk for at du registrererte deg" – sider, kvitteringssider i en nettbutikk og bekreftelsessider ved nedlastinger. Ved å ha definert mål, kan man se konverteringsfrekvens på bakgrunnen av den totale trafikken på nettstedet. F.eks. hvor mange av de totalt besøkende i en nettbutikk som faktisk gjennomførte et kjøp. Ligger denne på 1,5% av totale besøk, vil det kunne vises stort på bunnlinjen om man klarer å øke denne til f.eks. 2%.

I tillegg til å få Analytics til å rapportere konverteringsfrekvens, kan man også bruke programmet til å gi fullstendige rapporter om omsetning og mest solgte produkter. Og skulle du være usikker på hvordan tallene for webløsningen din er mot konkurrentene sine, tilbyr Analytics også referansemålinger. Referansemålinger gjør at du kan sammenligne nettstedets statistikk opp mot øvrige nettsteder i den eller de bransjene du befinner deg i.

Rapportering
Analytics tilbyr i dag eksport av statistikk i formatene PDF, XML, CSV og TSV. Man kan også sette opp automatisk rapportering til e-post. Man velger da selv hva rapporten skal inneholde, samt hvor ofte man ønsker å motta den.

Hvordan samler Google Analytics inn grunndataene?
Google Analytics benytter informasjonskapselbasert datainnsamling(cookies). Rapporteringen er avhengig av at innstillingene for informasjonskapsler ikke er deaktivert i webleseren til brukeren. Er de deaktiverte, vil ikke Google Analytics telle besøket. Fordelen med bruk av informasjonskapselbasert datainnsamling er at den ekskluderer for eksempel treff fra roboter eller edderkopper.

Linker
Google Analytics // http://www.google.no/analytics
Dette ser søkemotorene på når de rangerer websiden din // http://www.increo.no/blogg/dette-ser-sokemotorene-pa-nar-de-rangerer-websiden-din-2.aspx

Vil du vite mer?

morten
Morten Wikstrøm
Prosjektleder
morten@increo.no
Tlf: 40004606